Od kilku lat dieta pozbawiona glutenu robi niesamowitą furorę wśród osób, które interesują się zdrowym stylem życia i jedzenia.

Co to jest gluten?
W dużym skrócie… Gluten to grupa białek, które da się wyszukać w zbożach typu: pszenica, pszenżyto, żyto oraz jęczmień. To gluten powoduje, że nasze ciasta lepiej rosną, mają właściwą konsystencję i są znacznie lepsze. Z drugiej strony gluten ma również właściwości uczulające.

Dietetyczne wyzwanie
Dieta bezglutenowa opiera się na zupełnej eliminacji glutenu z naszego menu. Jest to zazwyczaj bardzo skomplikowane. Bywa, iż dany produkt nie ma w swoim składzie glutenu, jednak mógł zostać wprowadzony do niego w czasie produkcji. Z tego względu zawsze należałoby precyzyjnie czytać notatki wypisane na etykietach. Gluten najczęściej znajdziemy w żywności mocno przetworzonej, na przykład w konserwach, gotowych sosach, daniach mrożonych. Uważać musimy także w aptece. Gluten zawierają w sobie niektóre leki a także dodatki do diety.

Czy na diecie pozbawionej glutenu można jeść owies?
Owies sam w sobie nie zawiera gluten, w jego składzie odszukać można innego rodzaju białko – aweninę. Mimo to niezwykle często owies jest przetwarzany w tych samych zakładach, co pszenica czy pszenżyto, z tego względu produkty owsiane bywają zanieczyszczone glutenem. Z tego powodu zanim wybierzemy się po płatki owsiane przydałoby się zerknąć czy na etykiecie wyraźnie napisano, że dany produkt jest całkowicie wolny od glutenu.

Uwaga miłośnicy piwa
Wielbiciele tego popularnego napoju będą zmuszeni go wyeliminować ze swojego menu. Niestety znaczna część piw zawiera w sobie gluten. Natomiast wina i wódki są w większości bezpieczne, jednak dla pewności można zapoznać się ze składem ulubionego napoju.