Podstawą do istotnie fantastycznego samopoczucia jest nie wyłącznie ograniczenie ilości stresu w naszym życiu oraz systematyczna aktywność fizyczna, ale dodatkowo odpowiednie odżywianie się. Tylko optymalnie opracowywane posiłki, jedzone w niezmiennych odstępach czasu zagwarantują naszemu organizmowi wszystko, co konieczne by utrzymać nas w dobrym zdrowiu przez długie lata.
Zazwyczaj osoby, które zdeklarowały się przejść na dietę ze względów zdrowotnych albo estetycznych (pragnienie zrzucenia kilku kilogramów), nadmiernie restrykcyjnie odnoszą się do swoich nawyków żywieniowych. Będąc na diecie nie należy radykalnie redukować ilości spożywanego pokarmu (jest to nawet bardzo niepożądane). Na miejsce tego opłaca się stosować się do uniwersalnych zasad, które naprawią naszą dietę, aczkolwiek nie kosztem ciągłego uczucia głodu.
Złotym środkiem do triumfu jest dla przykładu regularne konsumowanie posiłków. Przeważnie radzi się, by było to 5 średnich porcji na dobę, co 3-4 godziny. Najistotniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia jest śniadanie, które powinno być zjedzone najpóźniej w ciągu godziny po wstaniu z łóżka. Bezwarunkowo nie wolno zaczynać dnia od samej kawy na pusty żołądek!
Dietetyczne śniadanie powinno obejmować wyroby z wielu grup (węglowodany, białko, tłuszcze, cukry) w prawidłowej proporcji. W sezonie jesiennym i zimowym warto zatroszczyć się o to, by pierwszy posiłek był ciepły. Bardziej niż na kaloryczność wyrobów zwracajmy uwagę na ich indeks glikemiczny – dobierajmy wyłącznie te o niewielkiej wartości indeksu, dzięki czemu długo pozostaniemy nasyceni i nie będziemy skazani na napady wilczego głodu.