Czasem zdarza się, że zaniedbamy swój sposób odżywiania, tym samym doprowadzając się do złego samopoczucia i pogorszenia nastroju. Jednocześnie w wielu miejscach przybywa nam nadprogramowych centymetrów, a ulubione dopasowane ubrania musimy schować na samym dnie szafy. Wówczas najczęściej podejmujemy mocną decyzję – czas zmienić sposób odżywiania.

Część z nas nie próbuje nawet poszukać zaleceń specjalistów, lecz zaczyna działać we własnym zakresie, nadmiernie ograniczając kalorie lub eliminując niektóre grupy produktów ze swojego jadłospisu. Takie postępowanie to wielki błąd – nawet jeśli nie doprowadzi do pogorszenia naszego zdrowia, to szybko zniechęci nas do prowadzenia wyznaczonej diety. Plan ożywiania, który dla siebie przygotujemy nie powinien być zbytnio restrykcyjny. Wystarczy, jeżeli będziemy pilnować podstawowych wytycznych – ograniczymy spożycie cukru, smażone potrawy zamienimy na te gotowane na parze, 3 duże posiłki zmienimy w 5 mniejszych, jedzonych regularnie.

Dieta może być naprawdę smaczna – w doborze zbilansowanych przepisów z pewnością pomoże nam dietetyczna książka kucharska. W ostatnim czasie zdrowe przygotowywanie posiłków jest w modzie, dlatego z pewnością można znaleźć mnóstwo tytułów autorstwa specjalistów w pobliskiej księgarni.