Nadwaga została już nazwana jedną z głównych przypadłości XXI wieku. Niezdrowy tryb życia, niepodejmowanie aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta oraz stres potrafią w negatywny sposób oddziaływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie.
Jednym z wyznaczników zdrowego organizmu jest waga ciała – powinna oscylować w granicach normy – czyli nie być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Dla każdego organizmu wartość zalecanej wagi będzie różna, w zależności od płci, wieku oraz wzrostu.
Do określenia granic prawidłowej wagi używa się wskaźnika BMI (Body Mass Index). Wartość BMI wynosząca poniżej 18, 5 wskazuje na niedowagę, do 25 na wagę prawidłową, wartość między 25 a 30 to nadwaga, z kolei powyżej 30 punktów wskazuje na otyłość, będącą wskazaniem do leczenia.
Jak obliczyć BMI? Najprostszy wzór zakłada podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach (nie w centymetrach). Na stronach internetowych można znaleźć kalkulatory, które nie tylko obliczą ten wskaźnik za nas, ale także wezmą pod uwagę takie parametry jak: wiek oraz płeć osoby, której dotyczy oznaczenie.
Wskaźnik Body Mass Index w większości przypadków jest rzetelną metodą określenia, czy nasza waga oscyluje w granicach rekomendowanych norm. Nie znajdzie on jednak zastosowania w przypadku osób intensywnie uprawiających sport – dla kulturysty wskaźnik może oznaczać otyłość, podczas gdy rzeczywista zawartość tkanki tłuszczowej w ciele nie przekracza kilku procent.