Przed wprowadzeniem dowolnej diety odchudzającej konieczne jest rozważenie, czy w ogóle kuracja dietetyczna jest nam niezbędna. W wielu bowiem przypadkach nadwaga bywa nieistniejąca, co jest specyficzne szczególnie dla nastolatek wzorujących się na gwiazdach popkultury. Ideał nachalnie lansowany przez telewizję, często nijak ma się do rzeczywistości.
Dlatego, żeby odpowiednio zbadać swoją wagę najlepiej oblicz BMI, czyli indeks będący chyba najlepszym punktem odniesienia.
Oczywiście są metody bardziej szczegółowe i bardziej przekonujące, jak na przykład procentowy pomiar tkanki tłuszczowej, wody i mięśni w organizmie, jednak sposób wcześniej opisany wymaga już użycia wyspecjalizowanych urządzeń, które nie są dostępne w każdym domu.
Pomiar BMI polega na podzieleniu wagi ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat pomiaru wzrostu w metrach. Jeśli nie chce nam się rachować, to bez problemu możemy odszukać użyteczne kalkulatory w internecie, które oprócz obliczeń ujmują też skalę porównawczą, dzięki której mamy okazję sprawdzić nasz stan.
Przyjmuje się, że BMI powyżej 25 to początek otyłości, natomiast wskaźnik poniżej 16 oznacza niedowagę.