Nie potrzebujemy drakońskich diet i olimpijskiego wysiłku, żeby zrzucić zbędne kilogramy. Konieczna jest motywacja i trwanie w swoich założeniach, a prędzej albo odrobinę później dojrzymy rezultaty swoich prób.

Jak zweryfikować, czy nasza masa jest prawidłowa?
W celu zweryfikowania wagi niezbędny jest nam kalkulator bmi- wpisujemy w nim nasz wzrost i masę, a on liczy czy mamy niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę, czy I lub II stopień otyłości. Należy brać pod uwagę to, że o ile u osób prowadzących umiarkowaną aktywność fizyczną wynik z kalkulatora będzie miarodajny, to ci, którzy są aktywni i mają masę mięśniową nie powinni szczególnie zawierzać kalkulatorowi bmi. Z jakiego powodu? Ponieważ jedyne co on sprawdza to waga- a liczy się to ile mamy % tkanki tłuszczowej i mięśni.

Dieta
Kiedy okaże się, że mamy dużą nadwagę, albo jesteśmy otyli, powinno się podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim dieta zdrowa! Nieprzetworzona żywność, dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, minerałów i witamin, a także nawadnianie się. Wystarczy tych parę nietrudnych kroków, by zredukować masę i czuć się zdrowszym każdego dnia. Nie traktujmy diety jak zła koniecznego, tylko jak znaczącą zmianę w naszym życiu- nie na trochę, tylko na zawsze. Spożywajmy to, co nam smakuje, nie zmuszajmy się do dań, które zupełnie nam nie pasują- w ten sposób zdrowe jedzenie szybko przestanie nas interesować. Szukajmy zamienników naszych ulubionych dań, ryzykujmy i poznawajmy nowe smaki- ci, którzy twierdzą, że zdrowe odżywianie jest nijakie i bez doznań smakowych, prawdopodobnie nigdy nie eksperymentowali w kuchni.
Czas skończyć z przekonaniem, że zdrowe jedzenie i aktywność fizyczna to coś nieprzyjemnego. Okazuje się, że jest całkowicie odmiennie. Kiedy nasz organizm dostaje to, czego potrzebuje sprawniej funkcjonuje, co też w szybkim tempie odczuwamy. Do tego po ćwiczeniach szybko poczujemy się szczęśliwi i zrelaksowani, jedyne co musimy uczynić to po prostu przestać wyszukiwać wymówek i spróbować. Z dużą pewnością nic na tym nie stracimy, a zyskać możemy naprawdę bardzo wiele.