3 lip Brak komentarzy admin Odchudzanie , ,

Zdrowy tryb życia bazuje przede wszystkim na umiarkowanym, ale regularnym wysiłku fizycznym. Codzienna aktywność zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak miażdżyca, zawał serca, tudzież różnych nowotworów. To nie żart, ponieważ kondycja naszego organizmu ma realny wpływ na warunki rozwoju wielu przypadłości. Oczywiście sam wysiłek fizyczny nie zastąpi regularnych badań, gdyż nie można go uznawać za cudowne lekarstwo na wszystkie bolączki.

Nawet zawodowych sportowców dotykają różne, nieraz poważne choroby. A więc pamiętajmy o cyklicznych wizytach kontrolnych u zaufanego lekarza, zaś gdy tylko dostrzeżemy niepokojące symptomy, nie wahajmy się przed udaniem do doktora o konkretnej specjalizacji. Zdrowie mamy jedno, więc trzeba o nie dbać. Dieta również pełni bardzo ważną, jeśli nie ważniejszą rolę w zdrowym trybie życia. Przez dietę nie koniecznie należy rozumieć ściśle określony jadłospis. Bynajmniej. Zacytuję tutaj: „Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem”. Nie ma zatem przymusu całkowitej rezygnacji ze słodyczy, słonych przekąsek oraz obfitych posiłków, jeżeli chcemy zachować szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie. Absolutnie nie! Przez prawidłowe odżywianie rozumie się zachowywanie odpowiednich proporcji między odpowiednimi produktami spożywczymi.

Na przykład jedzenie sporej ilości warzyw i owoców, zaś okazjonalne przyswajanie cukrów prostych zawartych w słodyczach. To łatwiejsze niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Co jednak, kiedy u pacjenta zostanie zdiagnozowana nadwaga lub otyłość? W takim przypadku nieodzowne będzie ustalenie diety, która doprowadzi do utraty wagi. Pacjent musi spożywać mniej kalorii niż spala. Oczywiście znacznie usprawni się proces odchudzania, jeżeli otyła osoba zacznie zażywać więcej ruchu. Przy sukcesywnym wykonywaniu ćwiczeń cardio nastawionych pod spalanie tłuszczu, dieta nie musi być aż tak rygorystyczna. Wszystko tak naprawdę rozgrywa się w głowie człowieka cierpiącego na nadwagę. Dobre nastawienie to już połowa sukcesu, bo podświadomość ma olbrzymią siłę. Konsultacja z dietetykiem będzie mądrym pomysłem, jeżeli sami nie czujemy się na siłach kreować swój jadłospis. Nie zapominajmy zresztą, że otyłość to choroba, której destrukcyjnego wpływu na organizm nie można bagatelizować. Tu nie chodzi o względy estetyczne, czyli wygląd pacjenta. To jest dosłownie kropla w morzu, zupełnie nieznacząca.

Lekarz rodzinny powinien wystosować skierowanie na leczenie, ponieważ nie o wszystkim można samemu decydować. Samodzielna próba wyjścia z otyłości wymagałaby dużej dozy silnej woli i wyrzeczeń, więc warto przyjąć pomocną dłoń ze strony służby zdrowia. Warto pamiętać, że zauważenie, iż mamy dwa kilogramy ponad wagę prawidłową dla naszego wzrostu to nie jest jeszcze sygnał alarmowy. Zdarza się, że ktoś jest nieco bardziej puszysty. Trudne przypadki to takie, gdy dany człowiek przekroczył swoisty limit dla swojego wzrostu o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów. Nie mniej jednak – nawet lekka nadwaga powinna stać się motywacją do zmiany stylu życia.