Większość osób lubi przekąski różnego rodzaju. Zaspokajają one uczucie głodu i można je spożyć właściwie wszędzie. W sklepach nie brak chrupek, batoników czy paluszków. Czy istnieje dla nich jakaś zdrowa alternatywa?
Polacy uwielbiają słodycze, sięga po nie aż 91% populacji. Dużą popularnością cieszą się produkty czekoladowe. Ponadto zazwyczaj kupowane są chipsy, orzeszki czy słone paluszki. Coraz pokaźniejsza ilość ludzi sięga także po zdrowe przekąski. Prawie 45% Polaków pragnie bowiem zmienić swój styl funkcjonowania na zdrowszy. Poszukują oni jedzenia o małej ilości sodu oraz tłuszczów. Na przeciw oczekiwaniom tym wychodzą coraz częściej także właściciele firm spożywczych.
Przekąski najlepiej zastąpić jest owocami lub jogurtem. Można wykorzystać także batoniki musli z czekoladą, musy owocowe czy czekolady słodzone stewią. Preferowane są dodatkowo bakalie. Dostarczają one energię, są korzystne dla zdrowia i z dużą precyzją zaspokajają ochotę na coś słodkiego. Również i ogólnie za starym kontynencie coraz większą popularnością mogą pochwalić się przekąski z formie owoców czy serów. Prawdziwym hitem są sosy i dipy, czyli pasty do smarowania – hummus, salsa, tzatziki czy guacamole. Ciągle najsłabiej odżywiają się obywatele Stanów Zjednoczonych. W tym kraju niezmiennie od paru lat rekordy popularności biją fast foody i słone przekąski różnego rodzaju.
Kupujący na całym świecie zwracają z każdym rokiem większą uwagę na to, co ląduje na ich talerzach. Szukają produktów nie tylko smacznych, ale i zdrowych. Prawie 30% osób ceni sobie jedzenie bez dodatku cukru czy soli. Powinny w zamian za to posiadać w składzie błonnik, biała a także pełne ziarno. Za tymi potrzebami muszą iść co jasne konsumenci. Ich produkty powinny bowiem wpisywać się w rosnącą tendencję na zdrowy tryb życia.