12 Lut Brak komentarzy admin Odchudzanie , , ,

Zdrowe odżywianie polega przede wszystkim na regularnym dostarczaniu do organizmu kompleksu potrzebnych dla jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych we właściwych proporcjach i ilościach. Wiele spośród nich można znaleźć w warzywach i owocach. Powinny one więc stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Są źródłem witamin, fitozwiązków i błonnika pokarmowego. Najnowsze badania potwierdziły, że należy zjadać nawet 9 porcji owoców i warzyw w ciągu każdego dnia.
Każdy dzień trzeba zaczynać od zdrowego i pełnowartościowego śniadania. Pozwoli to na znaczny wzrost wydajności organizmu człowieka, a ponadto zapobiega to zbyt dużemu spożywaniu kalorii w pozostałej części dnia. Następne posiłki należy jeść w odstępach 3-4 godzin, co wpływa na przyspieszenie procesu metabolizmu. Odżywiając się taki sposób organizm otrzymuje wymaganą porcję energetyczną, jednak nie występują okresy w których pojawiłoby się odczucie głodu.
W codziennym jadłospisie muszą znaleźć się produkty należące do wszystkich typów produktów spożywczych. Istnieje sześć takich grup – produkty zbożowe, mleko i jego przetwory, warzywa i owoce, mięso, ryby, jaja, a także tłuszcze jadalne. Do ostatniej grupy zaliczają się cukier i wyroby cukiernicze. Unikać powinno się natomiast fast foodów i dań gotowych. W ich składzie znajdują się jedynie substancje konserwujące i wzmacniacze smaku, jak również dużą ilość tłuszczu i soli.
Niezmiernie istotną kwestią jest również prawidłowe nawodnienie organizmu. Woda spełnia liczne funkcje, bierze udział w wielu procesach życiowych m. in. transportuje substancje odżywcze w organizmie. Każdy dorosły każdego dnia musi spożywać nawet dwa litry płynów. Ubytek wody w organizmie człowieka na skutek jej wydalania musi być bowiem stale uzupełniany. W przeciwnym przypadku można doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Unikać należy natomiast wyrobów cukierniczych. Jest to źródło tak zwanych bezwartościowych kalorii. Dostarczają do organizmu energię, której nadmiar magazynowany jest jako tkanka tłuszczowa. Nie zawierają jednak w zasadzie żadnych potrzebnych składników pokarmowych. Co więcej, ich nadmierne spożywanie może doprowadzić do chorobliwej otyłości, próchnicy zębów, a nawet cukrzycy.